Strona główna » Wojciech Pszoniak – profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, żona i dzieci, relacje rodzinne, ciekawostki

Wojciech Pszoniak – profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, żona i dzieci, relacje rodzinne, ciekawostki

przez Jarosław Woźnicki
Wojciech Pszoniak - profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, żona i dzieci, relacje rodzinne, ciekawostki (2)

Wojciech Zygmunt Pszoniak (2 maja 1942 – 19 października 2020) był wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym, a także reżyserem teatralnym oraz pedagogiem. W roku 1990 został wyróżniony przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza jako jeden z trzech najwybitniejszych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku, obok Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna. Jego międzynarodową renomę przyniosła rola Moryca Welta w filmie “Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy. Pszoniak wystąpił także w innych filmach Wajdy, takich jak “Wesele”, “Danton” i “Korczak”, oraz w filmie Jerzego Kawalerowicza “Austeria”. Ponadto z powodzeniem występował na scenach teatralnych we Francji i w Londynie. Był wielokrotnie honorowany za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

Wojciech Pszoniak – kim był?

Wojciech Zygmunt Pszoniak, urodzony 2 maja 1942 roku we Lwowie, a zmarły 19 października 2020 roku w Warszawie, był wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem teatralnym oraz pedagogiem. Jego kariera artystyczna była niezwykle bogata i zróżnicowana, a jego talent i zaangażowanie w sztukę sprawiły, że zyskał rozgłos zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Pszoniak został uznany przez wybitnych aktorów Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza za jednego z trzech najwybitniejszych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku, obok Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna. Jego międzynarodową sławę przyniosły role w filmach Andrzeja Wajdy, zwłaszcza rola Moryca Welta w filmie “Ziemia obiecana”. Współpracował także z innymi wybitnymi reżyserami, takimi jak Jerzy Kawalerowicz, grając w ich filmach takich jak “Wesele”, “Danton”, “Korczak” czy “Austeria”.

Nie tylko film stanowił obszar działalności Pszoniaka – świeżość jego interpretacji i głębia aktorskich kreacji doskonale prezentowały się również na deskach teatralnych. Nie obce były mu także sceny zagraniczne – występował na teatrach francuskich i londyńskich, co tylko podkreśla jego międzynarodowy prestiż i uznanie.

Jego poglądy na współczesną sztukę aktorską były klarowne i niekiedy krytyczne. Pszoniak podkreślał wagę szacunku dla wartości w sztuce, co uwydatniało jego głębokie zrozumienie dla roli artysty w społeczeństwie.

Wojciech Pszoniak był nie tylko cenionym aktorem, ale również otrzymywał liczne odznaczenia i nagrody za swoje wybitne osiągnięcia na polu kultury i sztuki. Jego wkład w rozwój polskiego kina i teatru pozostaje trwały i niezapomniany, a jego talent pozostanie żywy w sercach wielbicieli sztuki na całym świecie.

Wojciech Pszoniak – wiek, wzrost, waga

Wojciech Zygmunt Pszoniak, urodzony 2 maja 1942 roku we Lwowie, zmarł 19 października 2020 roku w Warszawie w wieku 78 lat. Pszoniak był wybitnym polskim aktorem, którego talent i wszechstronność zyskały mu uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Znany ze swojej niezwykłej interpretacji ról teatralnych i filmowych, Pszoniak był postacią cenioną przez krytyków i publiczność.

Podczas swojej kariery Pszoniak zagrał w wielu klasykach polskiego i światowego kina oraz teatru. Jego wszechstronność aktorska pozwoliła mu na kreację różnorodnych postaci, od dramatycznych bohaterów po postaci komediowe. Jego praca była doceniana zarówno przez kolegów z branży, jak i przez widzów.

Wysoki, szczupły i elegancki, Pszoniak emanował charyzmą na scenie i ekranie. Jego talent aktorski połączony z głębokim zrozumieniem dla każdej roli, którą grał, uczynił go jednym z najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia.

Śmierć Pszoniaka była stratą dla polskiej kultury, jednak jego dziedzictwo w postaci wyjątkowych interpretacji aktorskich nadal będzie inspirować i poruszać kolejne pokolenia widzów. Jego wkład w rozwój polskiego teatru i kina pozostanie niezapomniany.

Wojciech Pszoniak – życiorys i życie prywatne

Wojciech Zygmunt Pszoniak, urodzony 2 maja 1942 roku we Lwowie, był znakomitym polskim aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem teatralnym oraz pedagogiem. W roku 1990, Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki i Zbigniew Zapasiewicz uhonorowali go tytułem jednego z trzech najwybitniejszych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku, obok Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna. Jego międzynarodową renomę przyniosła rola Moryca Welta w filmie “Ziemia obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pszoniak występował również w innych filmach Wajdy, takich jak “Wesele”, “Danton” i “Korczak”, oraz w produkcjach Jerzego Kawalerowicza, np. “Austeria”. Jego talent zaowocował również występami na scenach teatralnych we Francji i Londynie. Za wybitne osiągnięcia na polu kultury i sztuki wielokrotnie otrzymywał nagrody i odznaczenia.

Pszoniak urodził się we Lwowie, jednakże w związku z końcem II wojny światowej jego rodzina musiała opuścić miasto. Dorastał w Gliwicach, gdzie uczęszczał do szkoły muzycznej i aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym, grając na instrumentach oraz angażując się w teatr amatorski i studencki. W 1960 roku był współzałożycielem Estrady Poetyckiej, a rok później założył kabaret “Czerwona Żyrafa”. Już w młodym wieku zyskał uznanie za swoje role teatralne, co potwierdziły świetne recenzje za występy na scenie gliwickiego Kino-Teatru X.

Po ukończeniu studiów na PWST w Krakowie w 1968 roku, Pszoniak zaczął występować na różnych znaczących scenach teatralnych w Polsce, takich jak Stary Teatr w Krakowie czy Teatr Narodowy w Warszawie. W latach 70. pracował także jako wykładowca w warszawskiej PWST. Jego kariera teatralna rozwijała się równolegle z międzynarodowymi występami we Francji i Anglii. Od lat 80. mieszkał na stałe we Francji.

Jako aktor filmowy zadebiutował w 1965 roku, a jego bogate portfolio obejmuje zarówno polskie, jak i międzynarodowe produkcje. Występował w filmach takich reżyserów jak Andrzej Żuławski, Jan Rybkowski czy Volker Schlöndorff. Współpracował również z Andrzejem Wajdą, zagrał m.in. w “Weselu”, “Ziemi obiecanej”, “Dantonie” oraz “Korczaku”.

Wojciech Pszoniak, mimo życia na stałe we Francji, zawsze pozostawał wierny Polsce. Jego oddanie ojczyźnie podkreślał w wywiadach oraz poprzez akty publiczne, takie jak poparcie dla kandydatury Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. Zmarł 19 października 2020 roku w wieku 78 lat, po długiej walce z chorobą nowotworową. Jego prochy zostały złożone na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Był żonaty z Barbarą Pszoniak, a miał dwóch braci: Jerzego i Antoniego, który również był aktorem.

Wojciech Pszoniak – wykształcenie

Wojciech Pszoniak ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie w 1968 roku. Rozpoczął swoją karierę aktorską na scenach takich teatrów jak Stary Teatr w Krakowie, Teatr Narodowy oraz Teatr Powszechny w Warszawie. W latach 1974–1980 pełnił funkcję wykładowcy na warszawskiej PWST. W okresie lat 70. był także członkiem kabaretu Pod Egidą. Od końca lat 70. zaczął występować na scenach teatrów we Francji, takich jak Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. W latach 80. przeniósł się na stałe do Paryża. Od lat 90. kontynuował swoją działalność aktorską zarówno we Francji, jak i w Polsce. Zagrał wiele znaczących ról, m.in. w spektaklach takich jak “Klątwa” Stanisława Wyspiańskiego (reż. Konrad Swinarski, 1970), “Miłość i gniew” Johna Osborne’a (reż. Zygmunt Hübner, 1973), “Rewizor” Nikołaja Gogola (reż. Jerzy Gruza, 1977), “Siedem pięter” Dino Buzattiego (reż. Andrzej Barański, 1995), “Śmieszny staruszek” Tadeusza Różewicza (reż. Stanisław Różewicz, 1997), a także w spektaklu “Dożywociu” (2001) Aleksandra Fredry, który również sam wyreżyserował.

Wojciech Pszoniak – skąd pochodził?

Wojciech Zygmunt Pszoniak, urodzony 2 maja 1942 roku w Lwowie, a zmarły 19 października 2020 roku w Warszawie, był wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem teatralnym oraz pedagogiem. Jego pochodzenie związane było z Lwowem, miastem o bogatej kulturalnej historii. Pszoniak, jako aktor, zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, szczególnie dzięki swoim wybitnym kreacjom w filmach reżysera Andrzeja Wajdy. Międzynarodową sławę przyniosła mu zwłaszcza rola Moryca Welta w filmie “Ziemia obiecana”. Jego talent nie ograniczał się jedynie do dziedziny filmu – równie imponująco prezentował się na deskach teatralnych, w Polsce i za granicą. Pszoniak wyrażał również swoje poglądy na współczesną sztukę aktorską, zawsze podkreślając wagę szacunku dla wartości w sztuce. Jego wkład w rozwój polskiego kina i teatru był ogromny, co zaowocowało liczniejszymi nagrodami i odznaczeniami za osiągnięcia artystyczne. Jego dziedzictwo artystyczne nadal inspiruje i pozostaje niezapomniane dla wielu miłośników sztuki na całym świecie.

Wojciech Pszoniak – rodzice, rodzeństwo

Wojciech Pszoniak, początkowo związany z Lwowem, miastem, gdzie się urodził i spędził pierwsze dwa lata życia. Rodzina Pszoniaka, pod koniec II wojny światowej, zmuszona była opuścić to miasto. Ich nowym miejscem zamieszkania stały się Gliwice, gdzie Wojciech dorastał. Ich domem był budynek przy ulicy Arkońskiej, który współdzielił z młodszym o trzy lata Adamem Zagajewskim. W czasie pobytu w Gliwicach, w młodości, nawiązał bliską przyjaźń z Tadeuszem Różewiczem.

Już od najmłodszych lat interesował się muzyką. Naukę gry na skrzypcach i klarnecie rozpoczął w szkole muzycznej w Bytomiu. Dodatkowo, zaangażował się w działalność orkiestry wojskowej i klubu szybowcowego. Pasję do teatru rozwijał poprzez występy w teatrach amatorskich oraz studenckich, a także w kabaretach.

W 1960 roku, wspólnie z Jackiem Grucą, założył Estradę Poetycką, która później przyjęła nazwę Studenckiego Teatru Poezji STEP. W kolejnym roku był inicjatorem kabaretu “Czerwona Żyrafa”. Jego talent aktorski został dostrzeżony już na początku kariery teatralnej, kiedy w grudniu 1962 roku otrzymał entuzjastyczne recenzje za rolę w premierze sztuki Tadeusza Różewicza “Świadkowie czyli Nasza Mała Stabilizacja”, wystawianej na scenie gliwickiego Kino-Teatru X.

Wojciech Pszoniak – żona, dzieci

Wojciech Pszoniak był małżonkiem Barbarą Pszoniak, jednakże para ta nie doczekała się potomstwa. Był najmłodszym z trójki rodzeństwa. Jego starszy o 12 lat brat, Jerzy Pszoniak, również był aktorem, co świadczy o pewnym rodowodzie artystycznym w rodzinie. Ponadto, miał jeszcze jednego starszego brata, Antoniego Pszoniaka, który był starszy od niego o 11 lat i również wybrał drogę aktorską.

Ta bliska więź rodzinna, a zarazem wspólny zainteresowania artystyczne, mogły być ważnym elementem w życiu Wojciecha Pszoniaka, kształtując jego pasję i talent. Choć nie jest znane, czy i jak bardzo jego bracia wpłynęli na jego karierę, istnienie tej wspólnej pasji w rodzinie mogło stanowić inspirację oraz źródło wsparcia dla młodego Wojciecha w jego początkach aktorskiej drogi.

Dzięki temu, można przypuszczać, że relacje z rodzeństwem oraz rodzinną atmosferą, przyczyniły się do kształtowania się osobowości i talentu Wojciecha Pszoniaka. Ta rodzinna więź mogła być istotnym elementem jego życia osobistego, wpływającym na jego rozwój jako aktora i człowieka.

Wojciech Pszoniak – gdzie mieszkał?

Wojciech Pszoniak zamieszkiwał w Warszawie, gdzie znajdowały się centra jego działalności zawodowej. Pomimo podróży i występów za granicą, stolica Polski była dla niego bazą, z której wyruszał w podróże artystyczne i do której wracał, by kontynuować pracę aktorską. Warszawa, jako główne miasto kulturalne kraju, oferowała mu bogatą infrastrukturę teatralną oraz możliwości rozwoju zawodowego. Mieszkał tu również ze względu na wygodę podróży do różnych teatrów i instytucji kulturalnych, w których brał udział. Jednakże jego związki z innymi miastami, zwłaszcza Paryżem, także były istotne, szczególnie w kontekście kariery międzynarodowej. Niemniej jednak, to Warszawa była miejscem, gdzie Pszoniak tworzył i rozwijał swoje umiejętności aktorskie. Jego dom w stolicy był pewnego rodzaju bazą, z której wyruszał w podróże artystyczne, ale także miejscem, w którym odpoczywał i czerpał inspirację. Dla niego była to nie tylko siedziba, ale także centrum aktywności zawodowej i kulturalnej. Dzięki temu miasto stawało się nieodłącznym elementem jego życia zarówno zawodowego, jak i prywatnego.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ:

O nas

Celebryci24.pl to dynamiczny portal internetowy, który zapewnia najnowsze doniesienia ze świata biznesu, polityki, kultury, rozrywki, mody i urody. Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom świeżych informacji, ciekawych artykułów, wywiadów z gwiazdami oraz porad dotyczących stylu życia. Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do świata celebrytów łączy się z profesjonalizmem i rzetelnością dziennikarską, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z najgorętszymi tematami oraz inspirującymi historiami. Dołącz do naszej społeczności i odkrywaj fascynujący świat show-biznesu z nami!