Strona główna » Neil Gaiman – profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, żona i dzieci, relacje rodzinne, ciekawostki 

Neil Gaiman – profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, żona i dzieci, relacje rodzinne, ciekawostki 

przez Jarosław Woźnicki
Neil Gaiman - profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, żona i dzieci, relacje rodzinne, ciekawostki  (3)

Neil Richard Gaiman, urodzony 10 listopada 1960 roku w Portchester w hrabstwie Hampshire w Anglii, to wybitny brytyjski pisarz, scenarzysta i redaktor. Jest autorem licznych powieści, opowiadań i komiksów z gatunków fantasy, science fiction i grozy. W słowniku biograficznym literatury jest wymieniany jako jeden z najbardziej znaczących żyjących pisarzy fantasy, urban fantasy i science fiction. W Polsce często uważany jest za postmodernistę, mimo że sam wielokrotnie podkreślał, że nie identyfikuje się z tym nurtem literackim. Wiele dzieł Gaimana zostało zekranizowanych.

Neil Gaiman – kim jest?

Neil Richard Gaiman, urodzony 10 listopada 1960 roku w Portchester, Hampshire, Anglia, to ceniony brytyjski pisarz, scenarzysta i redaktor. Jest znany z bogatego dorobku literackiego obejmującego powieści, opowiadania i komiksy w gatunkach fantasy, science fiction i grozy. W słowniku biograficznym literatury jest wymieniany jako jeden z czołowych żyjących autorów fantasy, urban fantasy i science fiction, mimo że sam nie identyfikuje się z nurtem postmodernizmu w Polsce.

Twórczość Gaimana została szeroko zaadaptowana na potrzeby ekranizacji i sceny, co świadczy o jej dużym wpływie i znaczeniu kulturowym. W ciągu swojej kariery zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym Hugo, Nebula, Bram Stoker Award, nagrody magazynu Locus oraz British Fantasy Award. Szczególnie wyróżniają się jego 14 Nagród Eisnera za doskonałość w komiksie. Jego powieść “Amerykańscy bogowie” stała się bestsellerem New York Timesa w 2001 roku i zdobyła nagrody Hugo, Nebula, Bram Stokera, SFX oraz Locusa. Inne znane dzieła to “Chłopaki Anansiego”, również bestseller New York Timesa, “Koralina”, uhonorowana nagrodą Bram Stoker Award w 2002 roku oraz nagrodami Hugo i Nebula w 2003 roku, “Księga cmentarna” (2008) zdobywająca Hugo w 2009 roku oraz “Ocean na końcu drogi” (2013) z nagrodą Locusa w 2014 roku.

Twórczość Gaimana została przetłumaczona na wiele języków, w tym włoski, niderlandzki, francuski, hiszpański, szwedzki, duński, jidysz, polski, bułgarski, grecki, fiński, japoński i węgierski, co podkreśla jego międzynarodowy rozgłos. Jego artykuły publikowane były m.in. w czasopismach “Time Out”, “The Saturday Times”, “Punch” i “The Observer Colour Supplement”. W Polsce jego dzieła zazwyczaj tłumaczy Paulina Braiter.

Neil Gaiman ma głęboki wpływ na współczesną literaturę, charakteryzujący się umiejętnością płynnego łączenia elementów mitu, fantasy i nadprzyrodzonego z przekonującymi narracjami, które resonują na całym świecie. Jego wszechstronność jako opowiadacza oraz jego wyobraźnia nadal zachwycają czytelników na całym świecie, umacniając jego status mistrza współczesnej literatury spekulatywnej.

Neil Gaiman – wiek, wzrost, waga

Neil Gaiman ma 63 lata. Urodził się 10 listopada 1960 roku. Jest brytyjskim autorem, scenarzystą i pisarzem graficznym, który zdobył uznanie za swoje prace literackie, w tym za powieści, opowiadania krótkie, komiksy i scenariusze. Neil Gaiman jest znany ze swojego wszechstronnego talentu oraz zdolności tworzenia opowieści z pogranicza fantastyki, horroru i literatury dla młodzieży. Jego twórczość często eksploruje tematykę mroczną, tajemniczą i nadprzyrodzoną, z elementami humoru i filozofii.

Co do szczegółów fizycznych, Neil Gaiman mierzy około 178 cm wzrostu. Jego prace, takie jak “American Gods”, “Coraline”, “Sandman” czy “Good Omens” (napisane wspólnie z Terrym Pratchettem), zdobyły szerokie grono czytelników i fanów na całym świecie. Gaiman jest również cenionym scenarzystą filmowym i telewizyjnym, mając na swoim koncie adaptacje swoich własnych dzieł oraz innych klasyków literatury.

Neil Gaiman nie tylko zdobył liczne nagrody za swoją twórczość, ale także jest szanowanym autorem, który inspirował kolejne pokolenia pisarzy i artystów, tworząc dzieła o niepowtarzalnym stylu i głębokim oddziaływaniu emocjonalnym na czytelników.

Neil Gaiman – życiorys i życie prywatne

Neil Richard Gaiman, urodzony 10 listopada 1960 roku w Portchester, Anglia, jest cenionym brytyjskim pisarzem, scenarzystą i redaktorem. Znany jest przede wszystkim z licznych powieści, opowiadań oraz komiksów z gatunku fantasy, science fiction i grozy. Jego prace są tłumaczone na wiele języków i cieszą się międzynarodowym uznaniem.

Gaiman został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, takimi jak Hugo, Nebula, Bram Stoker Award, Nagroda Locusa oraz British Fantasy Award. Jest także 14-krotnym laureatem Nagrody Eisnera za swoje osiągnięcia w dziedzinie komiksu.

Jego debiutancka powieść, napisana wspólnie z Terry Pratchettem, “Dobry omen” (1990), zdobyła szerokie uznanie czytelników i krytyków. Inne znane dzieła Gaimana to między innymi “Amerykańscy bogowie” (2001), “Koralina” (2002), “Chłopaki Anansiego” (2005), “Księga cmentarna” (2008) oraz “Ocean na końcu drogi” (2013).

Życie osobiste pisarza także przyciąga uwagę. Neil Gaiman urodził się w rodzinie pochodzenia żydowskiego, która osiedliła się w Anglii na początku XX wieku. Jego rodzice zaangażowani byli w Kościół Scjentologiczny. Neil uczęszczał do anglikańskich szkół kościelnych, a jako młody człowiek pracował jako dziennikarz.

W 1984 roku zadebiutował jako pisarz publikując swoje pierwsze opowiadanie. Wspólnie z Kimem Newmanem zredagował antologię “Ghastly Beyond Belief” (1985) oraz napisał swoją pierwszą powieść graficzną “Drastyczne przypadki” (1987) z ilustracjami Dave’a McKean’a.

Jednak prawdziwą sławę przyniosła mu seria komiksów “Sandman”, której pierwsze odcinki ukazały się w 1988 roku. Seria ta ugruntowała jego pozycję jako jednego z czołowych twórców w świecie komiksu.

Obecnie Neil Gaiman mieszka w pobliżu Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Był żonaty z Mary McGrath, z którą ma trójkę dzieci, a obecnie jest mężem Amandy Palmer, z którą ma syna Anthony’ego. Gaiman jest również znany ze swojej miłości do kotów oraz jako wielbiciel twórczości Szekspira, która stanowi dla niego źródło inspiracji literackiej.

Twórczość Neila Gaimana jest niezwykle różnorodna i obejmuje nie tylko powieści dla dorosłych, ale także literaturę dziecięcą oraz komiksy. Jego prace charakteryzują się głębokim zrozumieniem ludzkiej psychiki, mistycyzmem oraz bogatą wyobraźnią.

Neil Gaiman pozostaje jednym z najbardziej wpływowych i cenionych współczesnych pisarzy, który swoim talentem i wyjątkowym stylem literackim zdobył uznanie czytelników na całym świecie.

Neil Gaiman – wykształcenie

Neil Gaiman uczęszczał do anglikańskich szkół kościelnych. W latach 80. XX wieku pracował jako niezależny dziennikarz. Jego kariera literacka rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy to opublikował swoje pierwsze opowiadanie “Featherquest” w magazynie “Imagine” oraz wydał biografię zespołu Duran Duran, co było jego debiutem książkowym.

Neil Gaiman – skąd pochodzi?

Neil Richard Gaiman urodził się 10 listopada 1960 roku w Portchester, w hrabstwie Hampshire, Anglia. Jest wybitnym brytyjskim pisarzem, scenarzystą i redaktorem, znany ze swojego wszechstronnego dorobku literackiego obejmującego fantasy, science fiction i horror. Wielokrotnie nagradzany za swoje dzieła, zdobył m.in. nagrody Hugo, Nebula, Bram Stoker Award, nagrody magazynu Locus oraz British Fantasy Award. Jego książki, takie jak “Amerykańscy bogowie”, “Chłopaki Anansiego”, “Koralina” czy “Księga cmentarna”, zdobyły uznanie czytelników i krytyków na całym świecie.

Neil Gaiman ma również mocny wpływ na popkulturę, dzięki licznie ekranizowanym adaptacjom jego dzieł. Jego talent literacki przyciąga uwagę czytelników z różnych krajów, a jego prace zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym polski, włoski, francuski, hiszpański i japoński. Artykuły Gaimana ukazywały się w prestiżowych czasopismach, takich jak “Time Out”, “The Saturday Times” czy “The Observer Colour Supplement”. Jego dzieła cechuje umiejętne połączenie elementów mitologicznych, fantasy i nadnaturalnych z głębokimi, uniwersalnymi tematami, które poruszają czytelników na różnych poziomach.

Neil Gaiman jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy, którego twórczość nieustannie inspiruje i fascynuje czytelników na całym świecie.

Neil Gaiman – rodzice, rodzeństwo

Rodzina Neila Gaimana ma korzenie w polskiej społeczności żydowskiej i przebyła drogę migracji z Holandii do Anglii na początku XX wieku. Jego rodzice, będący wyznawcami i aktywnymi członkami kościoła scjentologicznego, mieli istotny wpływ na jego wychowanie i wartości. Gaiman dorastał w rodzinie, która kładła duży nacisk na rozwój intelektualny i artystyczny. Miał rodzeństwo, z którym dzielił pasję do literatury i kreatywności.

Jego rodzice byli otwarci na różnorodność kulturową i duchową, co kształtowało jego światopogląd i podejście do życia. Ich zaangażowanie w kościół scjentologiczny wpłynęło na jego zainteresowanie zagadnieniami duchowymi i filozoficznymi, które często znajdują odzwierciedlenie w jego twórczości literackiej. Neil Gaiman często eksploruje w swoich dziełach tematykę mistycyzmu, magii i istoty ludzkiej egzystencji, co może być rezultatem ich wpływu na jego doświadczenia życiowe.

Jego rodzina, mimo że wywodzi się z różnych kultur i tradycji, zawsze wspierała jego pasje i ambicje twórcze. To otwarcie na różnorodność i przywiązanie do wartości rodziny miało istotny wpływ na jego kształtowanie się jako pisarza i artysty. Neil Gaiman jest znany nie tylko z powodu swojej literackiej wyjątkowości, ale także z głębokiego zrozumienia ludzkiej natury i bogactwa kulturowego, które niosą jego dzieła.

Neil Gaiman – żona, dzieci

Neil Gaiman, do 2008 roku był małżeństwem z Mary McGrath. Z tego związku ma trójkę dzieci: syna Michaela oraz dwie córki, Madeleine i Holly. Michael jest starszy od swoich sióstr, które są młodsze. Po rozwodzie Gaiman związał się z Amandą Palmer, znaną artystką i muzykiem. Para doczekała się syna Anthony’ego.

Neil Gaiman jest znany nie tylko ze swojej wyjątkowej twórczości literackiej, ale także z życia osobistego, które czasami staje się przedmiotem zainteresowania mediów i fanów. Jego dzieci często towarzyszą mu na różnych wydarzeniach literackich i artystycznych, gdzie Gaiman czasem również prowadzi spotkania autorskie.

Pisarz ceni sobie prywatność, ale niekiedy dzieli się ze swoimi czytelnikami fragmentami swojego życia rodzinnego i codziennych doświadczeń. Jego prace literackie często zawierają elementy, które odzwierciedlają jego osobiste zainteresowania i wartości. Gaiman stara się utrzymywać balans między życiem zawodowym a prywatnym, co odzwierciedla jego postawę jako pisarza i osoby publicznej.

Neil Gaiman – Instagram

Neil Gaiman, wybitny autor i ceniony twórca literatury współczesnej, aktywnie uczestniczy na Instagramie, gdzie ma ponad milion obserwujących. Jego profil @neilhimself nie tylko odzwierciedla jego literackie dokonania, ale również osobiste spojrzenie na świat.

Biografia Gaimana na Instagramie, “Makes things up. Writes things down. Loves being a dad.”, doskonale oddaje jego wieloaspektową tożsamość jako twórcy, pisarza oraz ojca. Na swoim profilu często dzieli się fragmentami swojego procesu twórczego, publikując informacje o najnowszych projektach, literackich inspiracjach oraz osobistych anegdotach.

Z ponad 840 postami, konto Gaimana pełni rolę cyfrowego archiwum jego kariery jako autora, prezentując kamienie milowe od premier książek po współprace z artystami i filmowcami. Każdy post jest starannie opracowany, mieszając aktualizacje informacyjne z osobistym urokiem, który przemawia do jego zróżnicowanej publiczności.

Poza promowaniem swojej twórczości, Gaiman wykorzystuje Instagram do bliskiego kontaktu z fanami. Angażuje się w dyskusje w komentarzach oraz czasami organizuje sesje Q&A, oferując wgląd w swoje filozofie twórcze i porady dla aspirujących pisarzy. Taki rodzaj interakcji nie tylko buduje wspólnotę, ale również podkreśla jego szczere oddanie fanom.

Profil Gaimana na Instagramie jest świadectwem siły opowiadania historii w erze cyfrowej, gdzie jego słowa sięgają daleko poza strony książek. Dzięki dzieleniu się fragmentami swojego życia i twórczych refleksji, wzbogaca Instagramowy krajobraz autentycznością i kreatywnością, zapraszając obserwujących do swojego wyobraźniowego świata.

W skrócie, obecność Neila Gaimana na Instagramie przekracza ramy zwykłej promocji; buduje głębszą więź z jego publicznością, oferując wgląd w umysł opowiadacza historii, który nieustannie fascynuje czytelników na całym świecie. Jego profil jest dowodem na trwałe znaczenie opowiadania historii i przemieniającą moc słów w dzisiejszym połączonym świecie.

Neil Gaiman – gdzie mieszka?

Obecnie pisarz zamieszkuje w okolicach Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Ten miasteczko, w którym znalazł swoje nowe miejsce na ziemi, leży w sercu Ameryki Północnej, otoczone bujnymi lasami i malowniczymi jeziorami, które nadają okolicy wyjątkowy urok. Choć Minneapolis jest częścią większej metropolii, znaną z dynamicznego życia kulturalnego i szeroko rozwiniętej infrastruktury, to jednak jego okolice oferują spokój i możliwość cieszenia się naturą.

Pisarz znalazł tu swoje miejsce, gdzie może czerpać inspirację z harmonii między miastem a naturą, której nieustannie szukał. Tutaj, w cichych zakątkach okolicznych parków i rezerwatów przyrody, odnajduje ciszę niezbędną do tworzenia swoich dzieł literackich. Choć z dala od zgiełku dużych miast, Minneapolis oferuje także wszystkie wygody, których potrzebuje, by twórczość mogła rozwijać się niezakłócona.

Za dnia pisarz eksploruje otaczające go tereny, spacerując po malowniczych szlakach i zanurzając się w lokalnej atmosferze. Wieczorami z kolei wraca do swojego domu, gdzie w cieple ogniska czy pod światło księżyca odpręża się i rozwija swoje literackie wizje. To właśnie tutaj, w pobliżu Minneapolis, pisarz znalazł miejsce, które nie tylko spełnia jego potrzeby codziennego życia, ale również inspiruje do tworzenia literackich arcydzieł.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ:

O nas

Celebryci24.pl to dynamiczny portal internetowy, który zapewnia najnowsze doniesienia ze świata biznesu, polityki, kultury, rozrywki, mody i urody. Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom świeżych informacji, ciekawych artykułów, wywiadów z gwiazdami oraz porad dotyczących stylu życia. Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do świata celebrytów łączy się z profesjonalizmem i rzetelnością dziennikarską, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z najgorętszymi tematami oraz inspirującymi historiami. Dołącz do naszej społeczności i odkrywaj fascynujący świat show-biznesu z nami!