Strona główna » Kinga Preis – profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, mąż i dzieci, relacje rodzinne, ciekawostki

Kinga Preis – profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, mąż i dzieci, relacje rodzinne, ciekawostki

przez Jarosław Woźnicki
Kinga Preis - profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, mąż i dzieci, relacje rodzinne, ciekawostki (1)

Kinga Anna Preis, urodzona 31 sierpnia 1971 roku we Wrocławiu, jest polską aktorką filmową i dubbingową, znaną z wielu znaczących ról teatralnych i filmowych. Dzięki swoim wybitnym występom zdobyła liczne nagrody. Jest sześciokrotną laureatką Polskiej Nagrody Filmowej, co czyni ją najczęściej nagradzaną i nominowaną aktorką w historii tego wyróżnienia. Otrzymała nagrody za pierwszoplanowe role w filmach “Cisza” (2001) i “Komornik” (2005) oraz za drugoplanowe role w filmach “Wtorek” (2001), “W ciemności” (2011), “Pod Mocnym Aniołem” (2013) i “Jak najdalej stąd” (2020). Ponadto, zdobyła 10 nominacji do tej prestiżowej nagrody.

Kinga Preis została również uhonorowana Złotą Kaczką dla najlepszej aktorki roku w 2001 roku. Jej talent doceniono również na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie nagrodzono ją za role w filmach “Poniedziałek” (1998), “Cisza” oraz “Komornik”.

Preis jest ceniona za swoją wszechstronność i głębię aktorską, co przyniosło jej uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jej osiągnięcia i nagrody świadczą o jej wyjątkowym talencie i niezrównanym wkładzie w polską kinematografię.

Kinga Preis – kim jest?

Kinga Preis jest wybitną polską aktorką filmową i teatralną, urodzoną we Wrocławiu. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) we Wrocławiu, gdzie kształciła swoje umiejętności aktorskie. Od 1995 do 2012 roku była związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie zyskała uznanie jako utalentowana aktorka sceniczna.

W świecie kina Kinga Preis zaczęła swoją karierę od ról drugoplanowych, jednak jej talent został dostrzeżony w filmie “Poniedziałek” Witolda Adamka z 1998 roku. Wkrótce potem zaczęła współpracować z uznanymi reżyserami, takimi jak Jan Jakub Kolski, Wiesław Saniewski, Filip Bajon, Agnieszka Holland, Wojciech Smarzowski, Andrzej Wajda oraz Jerzy Skolimowski. Jej bogaty dorobek filmowy obejmuje zarówno dramaty, jak i filmy o lżejszej tematyce, co dowodzi jej wszechstronności i ogromnego talentu aktorskiego.

Kinga Preis jest laureatką wielu prestiżowych nagród, które podkreślają jej znaczącą pozycję w polskim kinie. Otrzymała m.in. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz Złotą Kaczkę. Była jedenaście razy nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej Orły, z czego pięciokrotnie zdobyła statuetkę za role w filmach: “Cisza”, “Wtorek”, “Komornik”, “W ciemności” oraz “Pod Mocnym Aniołem”. Ponadto trzykrotnie zdobyła nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za role w filmach “Poniedziałek”, “Cisza” i “Komornik”.

Wyjątkowe kreacje aktorskie Kingi Preis można podziwiać w takich filmach jak “Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego, “Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego oraz nominowanym do Oscara filmie “W ciemności” Agnieszki Holland. Jej talent nie ogranicza się tylko do aktorstwa – Kinga Preis wyróżnia się również kongenialnymi interpretacjami piosenek, co pokazuje jej wszechstronność artystyczną.

W uznaniu za swój wkład w kulturę, w 2010 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Kinga Preis jest obecnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i cenionych polskich aktorek, której dorobek artystyczny jest doceniany zarówno przez krytyków, jak i publiczność.

Kinga Preis – wiek, wzrost, waga

Kinga Preis urodziła się 31 sierpnia 1971 roku, co oznacza, że obecnie ma 52 lata. Jest polską aktorką znaną ze swojego talentu i wszechstronności. Wzrost Kingi Preis wynosi 173 cm, co sprawia, że jest osobą o średnim wzroście. 

Kinga Preis zyskała popularność dzięki swoim licznym rolom w filmach, serialach telewizyjnych oraz na scenie teatralnej. Jej kariera rozpoczęła się w latach 90., a od tamtej pory zdobyła uznanie zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Znana jest z wyjątkowej zdolności do wcielania się w różnorodne postacie, co świadczy o jej dużych umiejętnościach aktorskich.

Na przestrzeni lat Kinga Preis zdobyła wiele nagród i wyróżnień, co dodatkowo podkreśla jej znaczącą pozycję w polskim świecie filmowym i teatralnym. Jej zaangażowanie w pracę oraz nieustanne dążenie do doskonałości sprawiają, że jest ceniona zarówno przez współpracowników, jak i publiczność.

Podsumowując, Kinga Preis, urodzona 31 sierpnia 1971 roku, ma 52 lata i mierzy 173 cm wzrostu. Jest jedną z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych aktorek w Polsce, która na stałe wpisała się w historię polskiej kinematografii i teatru.

Kinga Preis – życiorys i życie prywatne

Kinga Anna Preis, urodzona 31 sierpnia 1971 roku we Wrocławiu, jest polską aktorką filmową i dubbingową, znaną z licznych nagród za swoje teatralne i filmowe wystąpienia. Jest sześciokrotną laureatką Polskiej Nagrody Filmowej, zdobywając statuetki za pierwszoplanowe role w filmach “Cisza” (2001) i “Komornik” (2005) oraz za drugoplanowe role w “Wtorek” (2001), “W ciemności” (2011), “Pod Mocnym Aniołem” (2013) i “Jak najdalej stąd” (2020). Preis otrzymała także 10 nominacji, co czyni ją najczęściej nagradzaną i nominowaną aktorką w historii tej nagrody. W 2001 roku zdobyła Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki roku. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrody za role w “Poniedziałku” (1998), “Ciszy” i “Komorniku”.

Kinga Preis ukończyła Liceum Ogólnokształcące nr II im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz w 1996 roku wrocławską filię PWST w Krakowie. Jest aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jej debiut sceniczny miał miejsce w 1995 roku w roli tytułowej w spektaklu “Kasia z Heilbronnu” w reżyserii Jerzego Jarockiego. W 1998 roku zdobyła nagrodę dla aktorki drugoplanowej na 23. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie “Poniedziałek”. W 1999 roku otrzymała nagrodę główną na 20. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W latach 2000–2004 była laureatką Złotych Iglic, przyznawanych przez czytelników „Słowa Polskiego – Gazety Wrocławskiej”. W 2001 roku za rolę Mimi w “Ciszy” zdobyła nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na 26. FPFF w Gdyni. 

W 2005 roku za rolę w “Komorniku” otrzymała drugą nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą na 30. FPFF w Gdyni. W 2006 roku została laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. W 2008 roku za rolę Wandy Boniszewskiej w spektaklu “Stygmatyczka” została nagrodzona podczas VIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia „Dwa Teatry” w Sopocie. Od 2008 roku wciela się w postać Natalii Borowik w serialu “Ojciec Mateusz”. W 2020 roku otrzymała Telekamerę dla najlepszej aktorki.

Prywatnie, Kinga Preis jest córką austriackiego skrzypka Rinaldo Preisa i Krystyny Preis, pracownicy administracyjnej Opery Wrocławskiej oraz wnuczką tancerki baletowej Marii Pipkowej. Jej rodzice rozwiedli się, gdy Rinaldo Preis przeprowadził się do Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Zmarł, gdy Kinga miała siedem lat. Jej partnerem życiowym jest Piotr Borowiec, operator filmowy. Mają syna, Antoniego.

Kinga Preis została odznaczona licznymi nagrodami, w tym Złotym Krzyżem Zasługi (2010), Brązowym Krzyżem Zasługi (2004), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011), Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006) oraz Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (2002).

W swojej bogatej filmografii Kinga Preis wystąpiła w takich produkcjach jak “Opowieści weekendowe: Niepisane prawa” (1996), “Poniedziałek” (1998), “Wtorek” (2001), “Cisza” (2001), “Komornik” (2005), “W ciemności” (2011), “Pod Mocnym Aniołem” (2013), “Bogowie” (2014), “Córki dancingu” (2015), “Plan B” (2018), “Stulecie Winnych” (2019-2020), “Jak najdalej stąd” (2020), “Rysa” (2021) i “Zupa nic” (2021). Jej głos można usłyszeć w dubbingach, takich jak “Włatcy móch: Ćmoki, czopki i mondzioły” (2009), “W głowie się nie mieści” (2015) oraz “Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski” (2017).

Kinga Preis – wykształcenie

Kinga Anna Preis, urodzona 31 sierpnia 1971 roku we Wrocławiu, to wybitna polska aktorka filmowa i dubbingowa, która zdobyła wiele nagród za swoje role. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Piastów Śląskich z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu. W 1996 roku ukończyła wrocławską filię Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) w Krakowie.

Kinga Preis jest sześciokrotną laureatką Polskiej Nagrody Filmowej, zdobywając ją za główne role w filmach “Cisza” (2001) i “Komornik” (2005) oraz za role drugoplanowe w filmach “Wtorek” (2001), “W ciemności” (2011), “Pod Mocnym Aniołem” (2013) i “Jak najdalej stąd” (2020). Ponadto, zdobyła 10 nominacji do tej prestiżowej nagrody, co czyni ją najczęściej nagradzaną i nominowaną aktorką w historii tej nagrody. W 2001 roku otrzymała również Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki roku.

Nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznano jej za role w filmach “Poniedziałek” (1998), “Cisza” i “Komornik”. Kinga Preis jest ceniona za wszechstronność i głębię swoich kreacji aktorskich, co przyniosło jej uznanie zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jej bogate wykształcenie artystyczne i liczne osiągnięcia świadczą o wyjątkowym talencie i znaczącym wkładzie w polską kinematografię.

Kinga Preis – skąd pochodzi?

Kinga Preis pochodzi z Wrocławia i jest uznaną polską aktorką filmową oraz teatralną. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu, gdzie rozpoczęła swoją drogę artystyczną. W latach 1995-2012 była związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie zdobyła szerokie uznanie za swoje role sceniczne.

W kinie zaczynała od ról drugoplanowych, jednak prawdziwy przełom w jej karierze nastąpił po roli w filmie “Poniedziałek” Witolda Adamka z 1998 roku. Współpracowała z wieloma wybitnymi reżyserami, takimi jak Agnieszka Holland, Wojciech Smarzowski, Andrzej Wajda i Jerzy Skolimowski. Jej różnorodne role w filmach dramatycznych i komediowych świadczą o jej wszechstronności i ogromnym talencie.

Preis jest wielokrotnie nagradzaną aktorką, m.in. zdobyła Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz Złotą Kaczkę. Była jedenaście razy nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej Orły, z czego pięciokrotnie otrzymała statuetkę. Trzykrotnie została nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jej talent widoczny jest w filmach takich jak “Cztery noce z Anną”, “Dom zły” i “W ciemności”. Preis jest również ceniona za swoje interpretacje piosenek. W 2010 roku została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi, co podkreśla jej znaczący wkład w polską kulturę. Kinga Preis jest obecnie jedną z najbardziej utalentowanych i cenionych aktorek w Polsce.

Kinga Preis – rodzice, rodzeństwo

Kinga Preis pochodzi z rodziny związanej z kulturą i sztuką. Jej ojciec, austriacki skrzypek Rinaldo Preis, oraz matka Krystyna Preis, długoletnia pracownica administracyjna Opery Wrocławskiej, odegrali istotną rolę w jej życiu. Dodatkowo, jej babcia ze strony matki, Maria Pipkowa, była znaną tancerką baletową.

Dzieciństwo Kingi Preis nie było pozbawione wyzwań, gdyż rodzice rozstali się, kiedy jej ojciec zdecydował się na przeprowadzkę do Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Rinaldo Preis zmarł, gdy Kinga miała zaledwie siedem lat, co było dużym przeżyciem dla niej i jej rodziny.

Mimo tych trudności Kinga Preis potrafiła znaleźć swoją drogę w świecie sztuki i aktorstwa. Jej talent aktorski rozwijał się od najmłodszych lat, co doprowadziło ją do studiów aktorskich i późniejszej kariery na scenie teatralnej, w filmie oraz telewizji. 

Rodzeństwo Kingi Preis nie jest szerzej znane publicznie, skupia się głównie na jej własnych osiągnięciach w świecie artystycznym. Jest uznawana za jedną z czołowych aktorek swojego pokolenia, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia za swoje występy zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Podsumowując, Kinga Preis to utalentowana aktorka, której droga życiowa i zawodowa była kształtowana przez jej silne powiązania rodzinne z kulturą oraz jej własne determinacja i pasja do sztuki aktorskiej.

Kinga Preis – mąż, dzieci

Kinga Preis jest związana z Piotrem Borowcem, który jest operatorem filmowym. Para ma syna o imieniu Antoni. Tożsamość Piotra Borowca jako partnera życiowego Kingi Preis oraz ich syna, Antoniego, są elementami jej życia prywatnego, które stanowią istotny aspekt jej życia obok kariery aktorskiej.

Kinga Preis – Instagram

Na Instagramie Kingi Preis, jej oficjalnym profilu, obserwuje ją ponad 21 tysięcy użytkowników. Aktorka sama śledzi 51 osób i dotychczas opublikowała 20 postów. Jej profil służy do komunikacji z fanami oraz promowania jej działalności artystycznej. 

Instagram jest platformą, na której Kinga Preis dzieli się zarówno zawodowymi projektami, jak i prywatnymi momentami ze swojego życia. Znajdziemy tam zdjęcia z planów filmowych, z premier, a także z życia codziennego. Aktorka wykorzystuje Instagram również do promowania wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczy oraz do dzielenia się swoimi refleksjami na temat sztuki filmowej i teatralnej.

Dzięki obecności w mediach społecznościowych Kinga Preis utrzymuje bliski kontakt ze swoją publicznością, odpowiadając na komentarze i reakcje fanów. Jej profil jest także miejscem, gdzie można dowiedzieć się o najnowszych projektach aktorskich oraz premierach filmowych i teatralnych, w których bierze udział.

Instagram Kingi Preis jest nie tylko narzędziem promocyjnym, ale także platformą, na której aktorka buduje swoją markę osobistą i udostępnia swoje pasje oraz zainteresowania swojej szerokiej rzeszy fanów.

Kinga Preis – gdzie mieszka?

Kinga Preis mieszka w Warszawie, gdzie posiada swoje mieszkanie. Tam wspólnie z Antonim, który odnosi znaczne sukcesy w swoim zawodzie, prowadzi swoje życie. Antoni ma na koncie kontrakty na nowe, ambitne produkcje, co świadczy o jego profesjonalizmie i zdolnościach w branży. Mieszkanie w Warszawie stało się dla Kingi miejscem, gdzie znajduje się jej prywatna przestrzeń oraz punkt wyjścia do realizacji zawodowych i osobistych celów. To miasto, będące centrum kulturalnym i artystycznym Polski, zapewnia aktorce inspirację i możliwości rozwoju jej kariery. Antoni, jako jej partner, wspiera ją w codziennym życiu oraz w zawodowych dążeniach, co tworzy stabilną i harmonijną atmosferę ich wspólnego mieszkania. Dla Kingi Warszawa nie tylko stanowi miejsce zamieszkania, ale także jest ważnym punktem w jej życiu osobistym i zawodowym, gdzie może kontynuować swoją drogę jako ceniona aktorka i artystka.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ:

O nas

Celebryci24.pl to dynamiczny portal internetowy, który zapewnia najnowsze doniesienia ze świata biznesu, polityki, kultury, rozrywki, mody i urody. Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom świeżych informacji, ciekawych artykułów, wywiadów z gwiazdami oraz porad dotyczących stylu życia. Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do świata celebrytów łączy się z profesjonalizmem i rzetelnością dziennikarską, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z najgorętszymi tematami oraz inspirującymi historiami. Dołącz do naszej społeczności i odkrywaj fascynujący świat show-biznesu z nami!