Strona główna » Katarzyna Figura – profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, mąż i dzieci, relacje rodzinne

Katarzyna Figura – profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, mąż i dzieci, relacje rodzinne

przez Jarosław Woźnicki
Katarzyna Figura - profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, mąż i dzieci, relacje rodzinne (3)

Katarzyna Figura, znana jako aktorka filmowa i teatralna, narodziła się oraz wychowywała w Warszawie. Ukończyła prestiżową Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w 1985 roku, a następnie kontynuowała swoje studia w Paryżu, gdzie otrzymała stypendium na naukę w Conservatoire d’Art Dramatique. Po pobycie we Francji przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozwijała swoją karierę aktorską. Jej talent i uroda zaowocowały przydomkiem jednej z najbardziej seksownych aktorek lat 90.

Katarzyna Figura – kim jest?

Katarzyna Figura, ikona polskiego kina, zadebiutowała na ekranie w 1979 roku w filmie “Mysz”, a już pod koniec studiów zwróciła uwagę Krzysztofa Kieślowskiego w jego produkcji “Bez końca”. Jej kariera nabrała tempa w latach 80., szczególnie po udziale w “Ga, ga. Chwała bohaterom” oraz filmach “Pierścień i róża” i “Komediantka”, które później doczekały się serialowych adaptacji. W tym okresie zdobyła uznanie za role w “Kingsajz” i “Pociągu do Hollywood”, za ten drugi otrzymując prestiżową Złotą Kaczkę.

W kolejnej dekadzie Figura eksperymentowała z zagranicznymi produkcjami, grając w filmach francuskich, węgierskich i amerykańskich. Jej przełomem stał się udział w kultowym “Kilerze” (1997), który przyniósł jej ogromną popularność. Kontynuowała udział w nagradzanych produkcjach, m.in. “Złocie dezerterów” i “Ajlawiu”, za który otrzymała Złotego Lwa.

W 1999 roku ponownie wcieliła się w postać Ryszardy Siarzewskiej w “Killerach 2-óch”, a rok później zdobyła pierwszą nominację do Orła za “Zakochanych”. Kolejne uznanie przyszło za role w “Zemście” i “Ubu król”, za który otrzymała kolejnego Złotego Lwa.

Figura równie odnosiła sukcesy na małym ekranie, pojawiając się w serialach takich jak “Wiedźmy”, “Stacyjka”, czy “Wszystko przed nami”. Nie stroniła również od komedii romantycznych, czego przykładem są “To nie tak jak myślisz, kotku” czy “Och, Karol 2”. Wciąż pozostawała również aktywna w produkcjach kinowych, biorąc udział m.in. w “Cudownym lato” czy “Bejbi blues”.

Jej życie prywatne było burzliwe – dwukrotnie wychodziła za mąż, pierwszy związek z Janem Chmielewskim zakończył się rozwodem w 1989 roku, głównie z powodu chorobliwej zazdrości męża. Późniejsze lata związane z romansami i problemami z alkoholem oraz narkotykami zakończyły się, gdy w 2000 roku wyszła za mąż za Kaja Schoenhalsa. Mimo toksycznego związku i doświadczeń z przemocą domową, rozwód wciąż nie został sfinalizowany. Figura otwarcie opowiedziała o swoich doświadczeniach, dając wywiady i uczestnicząc w programach telewizyjnych.

Katarzyna Figura – wiek, wzrost, waga

Katarzyna Figura, znana aktorka polskiego kina i teatru, przyszła na świat 22 marca 1962 roku, co oznacza, że obecnie ma 62 lata. Jej wzrost mierzy 165 centymetrów, co nadaje jej proporcje charakterystyczne dla wielu aktorek estradowych. Jej waga utrzymuje się na stałym poziomie w okolicach 65 kilogramów, co świadczy o dbałości o zdrowy styl życia i odpowiednią dietę. Katarzyna Figura, swoją wszechstronnością aktorską oraz profesjonalizmem, zdobyła uznanie publiczności zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej talent, wyczucie sceniczne oraz charyzma sprawiają, że wciąż jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim świecie filmowym. Jako doświadczona aktorka, Katarzyna Figura nieustannie udowadnia swoje umiejętności w różnorodnych rolach, zawsze zachwycając widzów swoją autentycznością i głębią interpretacji. Jej bogate portfolio zawiera zarówno kreacje w dramatach, komediach, jak i produkcjach historycznych czy filmach obyczajowych. Dzięki jej profesjonalizmowi i talentowi, Katarzyna Figura zasłużenie zajmuje szczególne miejsce wśród czołowych postaci polskiego aktorstwa.

Katarzyna Figura – życiorys i życie prywatne

Katarzyna Małgorzata Figura, urodzona 22 marca 1962 roku w Warszawie, jest cenioną polską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną. Swoją karierę rozpoczęła od epizodycznych ról w filmach takich reżyserów jak Krzysztof Kieślowski i Wojciech Jerzy Has. W latach 80. zyskała popularność dzięki udziałowi w produkcjach takich jak “Pociąg do Hollywood” i “Kingsajz”, które uczyniły ją polskim symbolem seksu. W kolejnej dekadzie zagrała również w filmach zagranicznych, zdobywając uznanie za swoje role. Niektóre z jej znanych filmów to “Kiler” i “Kiler-ów 2-óch”, gdzie wcieliła się w postać Ryszardy Siarzewskiej.

Figura dwukrotnie otrzymała nagrodę “Złote Lwy” dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za swoje role w filmach “Ajlawju” i “Ubu król”. Ponadto została laureatką Polskiej Nagrody Filmowej za główną rolę kobiecą w filmie “Żurek”. Jej talent scenicznego wyrazu doceniono także w teatrze, gdzie zagrała wiele znakomitych ról.

Jej życie osobiste było pełne różnych doświadczeń. Jako jedynaczka, odczuwała pewne frustracje i poczucie inności. Od najmłodszych lat interesowała się sztuką i aktorstwem, co zaowocowało jej wczesnym udziałem w produkcjach filmowych. Po ukończeniu studiów na PWST w Warszawie, kontynuowała rozwój swojej kariery zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Figura była dwukrotnie zamężna i ma trójkę dzieci. Wcześniejsze związki z reżyserem Ablem Ferrarą i przedsiębiorcą Janem Chmielewskim zakończyły się rozwodami. W 2000 roku wyszła za amerykańskiego przedsiębiorcę i producenta filmowego Kaia Schoenhalsa. Mają razem dwie córki. 

Ponadto, Figura zaangażowana jest w działalność charytatywną, uczestnicząc w różnych akcjach na rzecz dzieci i osób potrzebujących. Była również współwłaścicielką restauracji i hotelu w Polsce. Politycznie popierała kandydatów takich jak Paweł Adamowicz i Bronisław Komorowski.

Katarzyna Figura to nie tylko utalentowana aktorka, ale także aktywna i zaangażowana jednostka, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Jej życiorys pełen jest różnorodnych doświadczeń i osiągnięć zarówno na scenie, jak i poza nią.

Katarzyna Figura – wykształcenie

Katarzyna Figura, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, ukończyła studia w 1985 roku. Zanim odebrała swój dyplom aktorski, już miała na swoim koncie udział w filmie “Przeznaczenie” (1983) w reżyserii Jacka Koprowicza. W połowie lat 80. pojawiła się także w epizodach filmowych u Krzysztofa Kieślowskiego w “Bez końca” oraz u Wojciecha Jerzego Hasa w “Osobistym pamiętniku grzesznika”. Jeszcze będąc studentką, włączyła się aktywnie w działalność Teatru Współczesnego, gdzie zadebiutowała rolą Irmy w sztuce “Trzy siostry” Antoniego Czechowa w reżyserii Macieja Englerta. Jej wcześniejsze osiągnięcia filmowe i teatralne zdają się być zapowiedzią jej późniejszych sukcesów jako aktorki.

Katarzyna Figura – skąd pochodzi?

Katarzyna Figura, urodzona w Warszawie, jest jedną z najwybitniejszych postaci polskiego kina. Jej kariera rozpoczęła się w 1979 roku, debiutując w filmie “Mysz”. Szybko zwróciła uwagę jako aktorka wszechstronna, co potwierdziła udziałem w filmach takich jak “Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego. W latach 80. odniosła sukces w produkcjach takich jak “Ga, ga. Chwała bohaterom”, “Pierścień i róża”, oraz “Komediantka”, które stały się także podstawą dla serialowych adaptacji. Jej kariery szczyt przypada na ten okres, gdzie otrzymała uznanie za role w “Kingsajz” oraz “Pociągu do Hollywood”, zdobywając prestiżową Złotą Kaczkę.

Pochodząca z Warszawy aktorka odnosiła także sukcesy na międzynarodowej arenie, grając w filmach zagranicznych. Jej życie osobiste było równie burzliwe jak kariera zawodowa. Mimo problemów osobistych, Figura konsekwentnie rozwijała swoją karierę zarówno na dużym, jak i małym ekranie. Jako artystka wszechstronna, zdobyła uznanie zarówno w dramatach, jak i komediach romantycznych, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego kina.

Katarzyna Figura – rodzice, rodzeństwo

Katarzyna Figura, jedna z najbardziej znanych aktorek polskiego kina, miała nietypowe dzieciństwo. Jej ojciec pracował jako lekarz weterynarii, natomiast matka zajmowała się ekonomią. Była jedynaczką, co, jak sama przyznawała w wywiadach, sprawiało jej pewne trudności emocjonalne. Odczuwała frustrację oraz poczucie odmienności. W okresie dojrzewania borykała się z kompleksami dotyczącymi swojego ciała. Już od najmłodszych lat lubiła przebierać się, a ulubionym elementem jej dziecięcych zabaw była blond peruka z długimi warkoczami. W przedszkolu często występowała w różnych przedstawieniach, recytując wiersze i śpiewając. Już jako dziecko miała okazję zagrać w filmach takich jak “Zginął pies” (1973) oraz “Mysz” (1977). Dodatkowo należała do Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty prowadzonego przez znaną aktorską parę – Jana i Halinę Machulskich. To właśnie tam rozwijała swoje talenty aktorskie i zdobywała pierwsze doświadczenia sceniczne. Już w młodym wieku wykazywała się determinacją i pasją do sztuki aktorskiej, co pozwoliło jej później osiągnąć znaczący sukces w branży filmowej.

Katarzyna Figura – mąż, dzieci

W latach 1986–1989 Katarzyna Figura była zamężna z przedsiębiorcą Janem Chmielewskim, związek ten zaowocował narodzinami syna Aleksandra w 1987 roku. W dekadzie lat 90. aktorka była związana z reżyserem Ablem Ferrarą. 27 maja 2000 roku poślubiła amerykańskiego przedsiębiorcę i producenta filmowego Kaia Schoenhalsa. Para ma dwie córki: Koko Claire, urodzoną 24 października 2002 roku, oraz Kaszmir Amber, urodzoną 12 lutego 2005 roku. W 2012 roku, w wywiadzie dla magazynu “Viva!”, Katarzyna Figura otwarcie przyznała się do bycia ofiarą przemocy domowej przez wiele lat. Rozwód z Kaia Schoenhalsem został sfinalizowany 24 września 2021 roku.

Poza życiem rodzinnych spraw, Figura jest również zaangażowana w działalność charytatywną. Brała udział w akcji “Podziel się dzieciństwem” oraz w spektaklu “Lady Oscar”, z którego dochód został przekazany na Fundusz Stypendialny Klubu Rotary oraz na zakup pojazdu specjalistycznego do przewozu dzieci niepełnosprawnych dla ośrodka rehabilitacyjnego OREW w Gdyni. W grudniu 2016 roku aktywnie uczestniczyła w kolejnej akcji charytatywnej w Gdyni.

Dodatkowo, była współwłaścicielką dwóch restauracji w Warszawie, o nazwach “Kom” i “Sense”, oraz krakowskiego hotelu i restauracji “A la carte”. Jej zaangażowanie zarówno w życie rodzinne, jak i działalność charytatywną oraz biznesową, świadczy o jej wszechstronności i zaangażowaniu społecznym.

Katarzyna Figura – Instagram

Na platformie społecznościowej Instagram, Katarzyna Figura, znana aktorka filmowa i teatralna, posiada imponujące 33,4 tysiąca obserwujących. Jej konto, o nazwie @figura_katarzyna, gromadzi liczne wpisy i interakcje, z czego 33 tysiące osób śledzi jej aktywność, podczas gdy ona sama obserwuje 162 konta. W sumie, na swoim profilu opublikowała już 201 postów. W opisie profilu krótko przedstawia się jako aktorka filmowa i teatralna, sugerując gotowość do współpracy. Jej obecność na Instagramie stanowi nie tylko narzędzie komunikacji z fanami, ale także platformę do promocji swojej twórczości oraz nawiązywania kontaktów zawodowych. Zdając sobie sprawę z siły mediów społecznościowych w budowaniu marki osobistej, Katarzyna Figura wykorzystuje Instagram jako narzędzie do komunikacji z publicznością i promocji swojej działalności artystycznej. Oferując spojrzenie zza kulis swojej pracy oraz codziennego życia, tworzy więź ze swoimi fanami i umacnia swoją pozycję w świecie rozrywki. Jej aktywność na Instagramie stanowi więc nie tylko element jej osobistej prezentacji, lecz także strategiczny krok w budowaniu wizerunku oraz rozwoju kariery zawodowej.

Katarzyna Figura – gdzie mieszka?

Katarzyna Figura, która codziennie przebywa w Gdyni, mieszka stosunkowo blisko miejsca, gdzie odbywa się festiwal filmowy. W środę przyciągnęła uwagę fotoreporterów swoim nietypowym wyglądem – miała niebieskie włosy, które zakryła czarnym kapeluszem o poszarpanym rondzie.

Aktorka, choć związana z Gdynią, jest często obecna na różnych wydarzeniach kulturalnych, w tym festiwalach filmowych. Jej obecność na takich imprezach zawsze budzi duże zainteresowanie mediów i fanów, zwłaszcza gdy decyduje się na nietypowe stylizacje, jak miało to miejsce w przypadku niebieskich włosów.

Mimo że Gdynia jest jej miejscem zamieszkania, Figura jest znana i rozpoznawalna w całej Polsce, dzięki swojej bogatej karierze aktorskiej. Jej talent oraz wszechstronność sprawiają, że jest jedną z najbardziej cenionych aktorek w kraju.

Warto zaznaczyć, że pomimo prywatności, jaką stara się zachować, Katarzyna Figura nie unika publicznych wystąpień ani udziału w wydarzeniach kulturalnych, co świadczy o jej zaangażowaniu w życie artystyczne kraju.

fot. Katarzyna Figura @Facebook/Instagram

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ:

O nas

Celebryci24.pl to dynamiczny portal internetowy, który zapewnia najnowsze doniesienia ze świata biznesu, polityki, kultury, rozrywki, mody i urody. Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom świeżych informacji, ciekawych artykułów, wywiadów z gwiazdami oraz porad dotyczących stylu życia. Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do świata celebrytów łączy się z profesjonalizmem i rzetelnością dziennikarską, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z najgorętszymi tematami oraz inspirującymi historiami. Dołącz do naszej społeczności i odkrywaj fascynujący świat show-biznesu z nami!