poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Jerzy Stuhr – profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, żona i dzieci, relacje rodzinne

Jerzy Stuhr – profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, żona i dzieci, relacje rodzinne

przez Jarosław Woźnicki
Jerzy Stuhr - profil biograficzny, wiek, wzrost, życiorys, żona i dzieci, relacje rodzinne (1)

Jerzy Oskar Stuhr, urodzony 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie, jest wybitnym polskim aktorem teatralnym, dubbingowym i filmowym, reżyserem, filologiem oraz pisarzem. Jego talent i wszechstronność uczyniły go jednym z najwybitniejszych i najbardziej popularnych artystów w Polsce. W filmach oraz w swoich aktorskich kreacjach często ukazuje losy polskiej inteligencji. Został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową za rolę drugoplanową w filmie “Persona non grata” (2005), a także otrzymał nagrodę specjalną za osiągnięcia życia w 2018 roku. W okresach od 1990 do 1996 oraz od 2002 do 2008 roku pełnił funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jego wkład w polską sztukę i kulturę jest nieoceniony, a jego praca przyczyniła się do wzmocnienia prestiżu polskiego teatru i kinematografii na arenie międzynarodowej.

Jerzy Stuhr – kim jest?

Jerzy Stuhr to wybitny aktor filmowy i teatralny, urodzony w Krakowie, choć dzieciństwo spędził w Bielsku-Białej. Po ukończeniu szkoły średniej przeniósł się do Krakowa, gdzie studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz sztuki aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Później kontynuował rozwój swojej kariery, stając się w końcu profesorem sztuk teatralnych w 1994 roku.

Od czasów studenckich Stuhr związany był z krakowskim Teatrem STU, a po uzyskaniu dyplomu znalazł angaż w Starym Teatrze, gdzie zagrał wiele znaczących ról, takich jak w “Dziadach”, “Rewizorze”, czy “Emigrantach”. W latach 80. wyjechał do Włoch, gdzie współpracował z tamtejszymi teatrami.

Jednak to w filmie zdobył największą sławę. Jego kariera aktorska rozpoczęła się w 1971 roku, a do 2021 roku zagrał w ponad 60 filmach. Znany jest z kultowych ról, takich jak Lutek w “Wodzireju”, Maks Paradys w “Seksmisji”, czy Piszczek w “Obywatelu Piszczyku”.

Jest również cenionym reżyserem filmowym, debiutując w tej roli w 1994 roku filmem “Spis cudzołożnic”. Poza tym od 1998 roku udziela głosu w dubbingu filmów, szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci, jak seria “Shrek”, gdzie użyczył głosu Osłowi.

Stuhr został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz tytułem doktora honoris causa na Uniwersytecie Śląskim.

Poza działalnością artystyczną, Stuhr angażuje się w działalność charytatywną, przewodnicząc radzie Fundacji Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. księdza Józefa Tischner. Mimo problemów zdrowotnych, takich jak choroba nowotworowa krtani i udar mózgu, pozostaje aktywny zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, będąc wieloletnim mężem i ojcem dwójki dzieci.

Jerzy Stuhr – wiek, wzrost, waga

Obecnie, Jerzy Stuhr liczy sobie 77 lat. Jest wysoki na 178 centymetrów i waży około 80 kilogramów. Jego data urodzenia przypada na 18 kwietnia 1947 roku. Jest to artysta o wybitnym dorobku, który przez lata niezmiennie zachwyca widzów swoim talentem. Zgrabnie balansuje między różnorodnymi formami sztuki, od aktorstwa po reżyserię, od teatru po film. Stuhr niezmiennie emanuje charyzmą i profesjonalizmem na każdym kroku, czyniąc go jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny artystycznej. Jego wieloletnia praca przyniosła mu uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Wzrost Jerzego Stuhra, choć nie oszałamiający, dodaje mu pewności siebie i wyrazistości scenicznej postaciom, którym daje życie. Jego talent aktorski, podparty bogatym doświadczeniem i głęboką empatią, sprawia, że każda rola, jaką podejmuje, staje się niezapomniana. Datę jego urodzenia warto wspominać, bo to właśnie tego dnia narodził się jeden z najważniejszych twórców w historii polskiej sztuki.

Jerzy Stuhr – życiorys i życie prywatne

Jerzy Stuhr, urodzony 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie, jest postacią niezwykle znaczącą dla polskiej kultury. Jego wszechstronność objawia się nie tylko w roli aktora teatralnego, dubbingowego i filmowego, ale także jako reżyser, filolog i pisarz.

Pochodzący z rodziny o bogatych korzeniach związanych z Krakowem, Stuhr już od młodości zaznaczał swoje talenty artystyczne. Mimo pewnych trudności, jak prześladowanie w szkole z powodu niemieckobrzmiącego nazwiska, wytrwale podążał za swoją pasją. Edukację ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Jego kariera aktorska rozkwitła w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie zyskał uznanie za liczne role, w tym w dziełach takich jak “Dziady” czy “Wiśniowy sad”. Na dużym ekranie zadebiutował w filmie “Milion za Laurę” w 1971 roku, by później zdobyć sławę dzięki filmom takim jak “Spokój”, “Seksmisja” czy “Kiler”. Jego umiejętności komediowe doskonale wypłynęły w tych produkcjach, a rola Maksa Paradysa w “Seksmisji” przyniosła mu szczególną rozpoznawalność.

Poza aktorstwem, Stuhr odnosił sukcesy także jako reżyser filmowy, wyreżyserował takie produkcje jak “Spis cudzołożnic” czy “Pogoda na jutro”. Ponadto udzielał głosu postaciom animowanym, w tym Osłu w filmie “Shrek”.

Życie prywatne Jerzego Stuhra także jest godne uwagi. Jego małżeństwo z Barbarą Kóską, skrzypaczką, trwa od 1971 roku i owocuje dwojgiem dzieci: Maciejem i Marianną. Stuhr przeżył zawał serca w 1988 roku, a także zmagał się z nowotworem krtani i kolejnym zawałem w 2016 roku. Niemniej jednak, mimo tych trudności, kontynuował swoją karierę artystyczną z niezłomnym duchem.

Niezliczone odznaczenia i nagrody, takie jak Order Uśmiechu czy Orzeł za osiągnięcia życia, świadczą o uznaniu, jakim cieszy się w świecie kultury. Jego wkład w polską sztukę i film jest niezaprzeczalny, a osobowość Stuhra pozostaje ikoną dla wielu.

Jerzy Stuhr – wykształcenie

Jerzy Stuhr, będąc dzieckiem, przenosił się wraz z rodzicami z miejsca na miejsce – najpierw do Katowic, później do Cieszyna, a ostatecznie osiedlili się w Bielsku-Białej. Tam też ukończył naukę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. W czasie szkolnych lat doświadczał prześladowań ze strony rówieśników z powodu niemieckobrzmiącego nazwiska. Jednakże już w trakcie liceum zaczynał swoją przygodę z aktorstwem, występując na scenie i angażując się w szkolne kółka teatralne. Po ukończeniu polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim kontynuował swoją edukację na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W czasie studiów aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, biorąc udział w Kole Naukowym Studentów oraz pracując jako wodzirej w Estradzie Krakowskiej. W 1994 roku otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych, a także był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. W uznaniu jego osiągnięć, w 2007 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach przyznał mu tytuł doktora honoris causa.

Jerzy Stuhr – skąd pochodzi?

Jerzy Stuhr, wybitny aktor filmowy i teatralny, urodził się w Krakowie. Choć jego dzieciństwo spędził w Bielsku-Białej, to właśnie Kraków jest miejscem, z którego pochodzi. Po ukończeniu szkoły średniej przeniósł się do stolicy Małopolski, gdzie kontynuował edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, zdobywając wykształcenie zarówno w dziedzinie polonistyki, jak i aktorstwa. Od tego czasu związał swoje życie zarówno z Krakowem, jak i z światem sztuki.

Swoją karierę aktorską rozwijał przede wszystkim na deskach krakowskich teatrów, zaczynając od Teatru STU jeszcze w trakcie studiów. Po uzyskaniu dyplomu otrzymał angaż w renomowanym Starym Teatrze, gdzie odgrywał wiele istotnych ról. Jego talent aktorski szybko przeszedł do historii, a filmowa kariera, którą rozpoczął w 1971 roku, przyniosła mu międzynarodową sławę. Wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia, Stuhr jest także aktywny w działalności charytatywnej, angażując się między innymi w działalność Fundacji Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. księdza Józefa Tischner. Mimo osobistych trudności zdrowotnych, pozostaje wsparciem dla swojej rodziny i kontynuuje swoją pasję artystyczną, niezmiennie związany z rodzinnym Krakowem.

Jerzy Stuhr – rodzice, rodzeństwo

Jerzy Stuhr, urodzony 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie, wywodzi się z rodziny o bogatych korzeniach historycznych. Jego rodzicami byli Tadeusz Stuhr oraz Maria z domu Chorąży, którzy zawarli związek małżeński 6 czerwca 1946 roku. Maria pracowała jako księgowa zarówno w Miejskim Handlu Detalicznym, jak i w teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, podczas gdy ojciec, Tadeusz, pełnił funkcję prokuratora. Pochodzenie Jerzego sięga głęboko w historię Krakowa. Jego pradziadkowie, Anna z Thillów i Leopold Stuhr, przybyli do miasta z Dolnej Austrii w 1879 roku. Leopold, zamożny mieszczanin, zakupił kamienicę przy Rynku Podgórskim, gdzie uruchomił restaurację. Dziadek Jerzego, również Leopold, był najmłodszym synem Anny i Leopolda. Jego żona, Maria Iglicka, pochodziła z rodziny rzemieślniczej w Krakowie. Dziadek był chemikiem i służył jako artylerzysta w czasie I wojny światowej, co skutkowało stopniowym pogarszaniem się jego słuchu i wytworzeniem pewnej dystansu między nim a Jerzym. Jerzy Stuhr określa siebie jako “Mitteleuropejczyka”, co odnosi się do jego głębokiej więzi z kulturą i historią środkowej Europy. Nie miał rodzeństwa.

Jerzy Stuhr – żona, dzieci

Jerzy Stuhr i Barbara Kóska stanowią inspirujący przykład prawdziwej i trwałej miłości nawet w świecie show-biznesu, obchodząc już ponad 50 lat wspólnego życia małżeńskiego. Ich historia zaczęła się jeszcze w dzieciństwie, gdy jako małe dzieci chodzili razem do przedszkola i na lekcje religii. Pomimo uczęszczania do różnych szkół, ich drogi często się krzyżowały, znajdując się w tym samym budynku. Już wtedy Jerzy zdawał sobie sprawę, że Barbara to miłość jego życia.

Wzruszające wspomnienie z oświadczyn, które miały miejsce w klubie studenckim Żaczek, pozostaje żywe w pamięci aktora do dziś. Młody, niezbyt zręczny w gestach miłosnych Jerzy, z trudem wyznał swoje uczucia, co spowodowało łzy wzruszenia w oczach Barbary.

Barbara niezwłocznie przyjęła oświadczyny Jerzego, co potwierdzili w październiku 1971 roku, kiedy to odbył się ich ślub cywilny w Krakowie, a już w Boże Narodzenie tego samego roku odprawili ślub kościelny w Bielsku-Białej. Ich szczęście dopełniło pojawienie się na świecie syna Macieja w 1975 roku, a następnie córki Marianny w 1982 roku.

Rodzina Stuhrów, otoczona miłością i szacunkiem, stanowi przykład harmonijnego życia rodzeństwa, które wspólnie przeżywa zarówno radości, jak i trudności, tworząc silne więzi rodzinne, które przetrwają przez wiele lat.

Jerzy Stuhr – Instagram

Brak obecności Jerzego Stuhra na platformie Instagram jest faktem. Pomimo jego znaczącej obecności w świecie kultury i mediów, aktor nie posiada konta na tej popularnej platformie społecznościowej. W erze, gdzie coraz więcej osób angażuje się w media społecznościowe, Stuhr pozostaje jednym z tych artystów, którzy wybierają zachowanie prywatności i dystansu wobec mediów społecznościowych. Jego decyzja o nieobecności na Instagramie może być wynikiem pragnienia zachowania spokoju i intymności w życiu osobistym, co jest zrozumiałe w kontekście jego długiej i bogatej kariery w show-biznesie. Pomimo braku konta na Instagramie, jego obecność w świecie sztuki i filmu nadal cieszy się ogromnym szacunkiem i uznaniem.

Jerzy Stuhr – gdzie mieszka?

Jerzy Stuhr, ikona polskiego kina, obecnie obraca swe życie w sercu Krakowa. Jest to miasto, które nie tylko stanowi tło dla licznych produkcji filmowych, w których aktor zagrał niezapomniane role, ale także staje się codzienną rzeczywistością, w której odnajduje swoje miejsce. Jego siedziba w tym magicznym miejscu nie jest jedynie przypadkowa – to wynik głębokiej więzi z historią, kulturą i atmosferą tego niezwykłego miasta.

Kraków, ze swoją bogatą historią i zabytkowymi uliczkami, stanowi dla Jerzego Stuhra nie tylko dom, lecz także nieustanne źródło inspiracji. W jego codziennej egzystencji przeplatają się spotkania z ludźmi o różnorodnych historiach i pasjach, dźwięki ulicznych muzyków, oraz zapachy kawiarnianych kaw, które wpisują się w malowniczy krajobraz tego miejsca.

Choć wielokrotnie odwiedza inne zakątki Polski i świata w ramach swojej pracy artystycznej, to właśnie Kraków pozostaje dla niego niezmiennie centrum życia. Tu, w otoczeniu historycznych kamienic i malowniczych placyków, Jerzy Stuhr znajduje harmonię i inspirację do twórczego działania.

Jego mieszkanie w Krakowie jest nie tylko miejscem odpoczynku, ale także przestrzenią, w której odczuwa puls tego niezwykłego miasta. Każdy krok po jego ulicach, każde spojrzenie na kunszt architektoniczny, każdy dźwięk miasta stanowi dla niego nieustanne źródło fascynacji i inspiracji. Kraków jest nie tylko miejscem, w którym Jerzy Stuhr mieszka obecnie – to dla niego miejsce, które stanowi istotną część jego życia i twórczości.

fot. Jerzy Stuhr @Facebook/Instagram

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ:

O nas

Celebryci24.pl to dynamiczny portal internetowy, który zapewnia najnowsze doniesienia ze świata biznesu, polityki, kultury, rozrywki, mody i urody. Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom świeżych informacji, ciekawych artykułów, wywiadów z gwiazdami oraz porad dotyczących stylu życia. Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do świata celebrytów łączy się z profesjonalizmem i rzetelnością dziennikarską, tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z najgorętszymi tematami oraz inspirującymi historiami. Dołącz do naszej społeczności i odkrywaj fascynujący świat show-biznesu z nami!